حدیث
نمایش خبر

در هفته مهربانی با غزه
عکاسان ایرانی از مردم غزه حمایت کردند

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
عکاسان ایرانی از مردم غزه حمایت کردند

دومین روز  ازهفته  " مهربانی باغزه" به گردهمایی عکاسان در حمایت از مظلومیت مردم و کودکان غزه اختصاص داشت که عصر روز یکشنبه 19 مردادماه با حضور جمعی از عکاسان در مرکز مشارکت های فرهنگی هنری برگزار شد.


سخنران آغازگر این مراسم صمیمی مدیر ادبی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران بود که درباره برگزاری هفته گفت: هدف ما از برگزاری هفته مهربانی با غزه انجام کاری سازمانی و نمادین نیست بلکه کمترین خاصیت این گردهمایی ایجاد فضایی در حمایت از مردم غزه است چرا که رسانه های غربی بیش از آن که ما تصور کنیم فعالیت های ما را رصد می کنند و بنابراین پیام این گردهمایی ها به آنها خواهد رسید که ما بیداریم.

"امیرعلی جوادیان" عکاس دفاع مقدس از جمله سخنرانان این مراسم بود که در سخنانش به اهمیت برگزاری چنین مراسمی در حمایت از مردم مظلوم دنیا اشاره کرد و گفت: ما همیشه با مظلومان احساس همدردی کرده ایم و بر اساس شعر سعدی شیراز که بر سر در سازمان ملل نصب شده است «بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند». این شعر به قدمت و دیرینگی نوع دوستی ما ایرانیان اشاره می کند.

او از مسئولان سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران خواست تا امکان حرکت های عملی تر و گام های موثرتر در حمایت از مردم غزه را فراهم کنند و در سخنانش اضافه کرد: از عبدالحسینی معاون هنری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران می خواهیم که امکان نمایش عکس های عکاسان را در حمایت از مردم غزه فراهم کند تا با فروش این آثار و اهدای عواید آن به مردم غزه بتوان گام موثرتری در حمایت از این مردم مظلوم برداریم.

محمود عبدالحسینی نیز در ادامه  تاکید کرد: اگر برپایی چنین نمایشگاهی در شرح وظایف این سازمان باشد می تواند به صورت سراسری در تمام کشور برگزار شود و همه استانها به طور همزمان این نمایشگاه را برپا کنند تا با فروش این آثار بتوان کار جدی تری برای حمایت از مردم غزه انجام دهیم.

او همچنین پیشنهاد کرد که سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران روزی را برای اهدای خون از سوی عکاسان ایرانی تعیین کند تا به صورت نمادین جامعه عکاسی ایران خون خود را در حمایت از مردم غزه اهدا کنند که پیشنهاد او از سوی مسئولان این سازمان پذیرفته شد و اعلام شد که روز سه شنبه 28 مردادماه همزمان با روز جهانی عکاسی از ساعت 16 تا 20 برنامه ریزی شده است تا با حضور سرویس های انتقال خون، عکاسان به شکل نمادین خون خود را در حمایت از مردم مظلوم غزه اهدا کنند.

این عکاس جنگ در بخش پایانی سخنان خود از انفعال انجمن های عکاسی در محکومیت جنایات اسرائیل و حمایت از مردم غزه انتقاد و تصریح کرد: در تشکل های مردمی عکاسی در طول این مدت حتی یک بیانیه در حمایت از مردم غزه نوشته نشد، هیچ یک از این انجمن ها در قالب بیانیه برای اعزام شدن به غزه اعلام آمادگی نکردند.

بخش بعدی این گردهمایی به شعرخوانی " کورس احمدی" اختصاص داشت که اشعارش را با موضوع کودکان غزه و مظلومیت مردم فلسطین برای حاضران خواند.

"حسن قائدی " دیگر عکاس مهمان این برنامه بود که با اشاره به عدم انتشار عکس های جنایات اسرائیل در غزه در نشریات آمریکایی گفت: به گفته کاترین لروی عکاس فرانسوی هیچ نشریه آمریکایی حاضر نیست که عکس های فاجعه بار کشتار مردم غزه را منتشر کند و امروز این گردهمایی ما در این جا نشان می دهد که ما در این میان بی طرف نیستیم چرا که عکاس نمی تواند بی طرف باشد، بلکه باید در روایت خود صادق باشد که این متفاوت با بی طرفی است.

او سپس با انتقاد از بی توجهی مدیران فرهنگی نسبت به انتشار آثار عکاسان و حمایت از آنها تصریح کرد: من در طول دو سال گذشته چند بار به سوریه رفتم و از جنگ و زندگی مردم سوریه عکاسی کردم، برای نمایش آثارم حدود دو سال دوندگی کردم که بتوانم این عکس ها را به نمایش بگذارم اما با وجود صدها موسسه فرهنگی که از آنها انتظار حمایت می رود، تاکنون نتوانسته ایم اتفاقات و جنایاتی را که در سوریه رخ داده است، به مردم نشان دهیم.

او با تأکید بر این که تاریخ همیشه از نظاره گران ضربه خورده است یادآور شد: متأسفانه بسیاری از مدیران فرهنگی ما نیز نظاره گرند و علیرغم تأکید مقام معظم رهبری درباره این موضوع که هر جا مبارزه ای علیه صهیونیسم هست، ما از آن پشتیبانی می کنیم، هیج یک از این مدیران تاکنون این فرموده رهبری را اجابت نکرده اند.

این عکاس جوان در ادامه بیان کرد: ای کاش مدیران فرهنگی ما مثل مدیران «داعش» فکر می کردند و همان طور که داعش با هر جنایتی که مرتکب می شود، از آن رویداد عکاسی می کند، کاش مدیران ما نیز به عکس به عنوان یک عنصر تزئینی نگاه نمی کردند.

قائدی از جامعه عکاسان هم خواست تا یکی از اجزای نقشه کلی ناامن کردن شرق دنیا نباشند و اگر مخالفت هایی دارند، دلیل بر آن نیست که در مقابل مواضع حاکمیت جمهوری اسلامی ایران قرار گیرند.

او در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که تاریخ خاورمیانه را در طول سالهای اخیر غربی ها نوشته اند ادامه داد: نسل چهل سال بعد غربی ها با تاریخی از خاورمیانه مواجه اند که از نگاه خودشان ثبت شده است و این برنامه درازمدتی است که در حال انجام دادن آن هستند و ما از ثبت این تاریخ در منطقه خاورمیانه دور مانده ایم.

"علیرضا کریمی صارمی" آخرین سخنران از جامعه عکاسان بود که در سخنانش به ضروت حضور عکاسان ایرانی در منطقه بحرانی غزه اشاره کرد و گفت: شاید بهتر بود که موقعیتی فراهم می شد تا عکاسان ایرانی رسالت خود را در منطقه خاورمیانه به ثمر می رساندند و زبان گویای مردم غزه در جهان بصری امروز می بودند، اما بنا به دلایلی عکاسان ما اعزام نشدند و متأسفانه دنیای غرب نیز چشم خود را بر جنایات هولناک صهیونیست ها علیه مردم غزه بسته است.

کریمی صارمی تأکید کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران باید تدابیری بیاندیشد که گروهی از عکاسان ایرانی بتوانند به این مناطق اعزام شوند و از این فجایع تصاویری را ارائه کنند.

"حجت الاسلام و المسلمین سیدمهدی خاموشی" رییس سازمان تبلیغات اسلامی نیز در سخنانی درباره جنایات اسرائیل در غزه گفت: دنیا در این روزها دنیای غریبی است، به نظر می رسد که دژخیمی دشمنان حد و حصر مرزهای خود را در می نوردد و مقاومت جبهه حق هم در قبال آنها مقاومت جانانه تری نشان می دهد.

وی ادامه داد: این سوال از نظام سلطه یعنی آمریکا و اسرائیل قابل طرح است که این کودکان مظلوم غزه گناهشان چیست که با آنها چنین برخورد می شود؟ مشکل شما با مساجد مسلمانان در قبال کلیساهای خودتان چیست و چرا آنها را تخریب می کنید؟ اگر معتقد به قوانین سازمان ملل هستید چرا اماکن تحت پوشش این سازمان را هدف قرار می دهید؟ گویی روش های مدرن نسل کشی در حال رخ دادن است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به آیات قرآن کریم درباره سزای ظالمان بیان کرد: بر اساس آیات قرآن که در ارتباط با اهل کتاب است از پادشاهی روایت شده که ادعای دین دیگری می کند و مردم را ملزم می کند که به دین او ملحق شوند؛ اتفاقی که امروز در موصل و سنجار رخ می دهد و خداوند در قرآن به آنها لعن می فرستد.

او در ادامه با اشاره به آیات دیگری از قرآن کریم که به مجازات ستمکاران اشاره دارد یادآور شد: نگاه انسانی که به معاد معتقد است می داند که خدا منتقم است و در همین دنیا نیز سخت انتقام می گیرد همان طور که درباره فرعون زمانه صدام شاهد بودیم که چه سرنوشتی پیدا کرد.

خاموشی در ادامه سخنان خود به وظیفه مسلمانان ایران اشاره کرد و افزود: وظیفه ما روشن است همان طور که دل همه ما از این اتفاقات فاجعه بار در غزه به درد آمده است، ما با زبان خود، حضور خود، شعار و ابراز عواطف و احساسات خود و با تمام امکانات مادی خود باید در این صحنه حضور داشته باشیم و اگر کاری از کسی برنیامد، حتی در دل با انزجاری که از کشتار مردم بی گناه غزه احساس می کند می تواند به کمترین وظیفه خود عمل کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که نظام جمهوری اسلامی ایران بنای خود را بر اساس مبارزه با نظام سلطه و اجتناب از طاغوت پایه ریزی کرده است به ذکر خاطراتی از امام راحل (ره) پرداخت و تصریح کرد: امام (ره) از همان روز اول با رژیم صهیونیستی مخالفت کردند و این فرموده ایشان که اگر هر مسلمان در دنیا یک سطل آب روی اسرائیل بریزد، اسرائیل از بین خواهد رفت، سخن اغراق آمیزی نیست، همان طور که آنها امروز از ساده ترین ابزار مردم غزه که سنگ است واهمه دارند چرا که می دانند این مردم با اعتقاد و ایمانشان می جنگند.

حجت الاسلام و المسلمین سیدمهدی خاموشی در ادامه سخنان خود خطاب به کودکان غزه اظهار کرد: شما فرزندان ما هستید، رنج شما و زخم شما، رنج و زخم ماست و صدمه به خانه های شما صدمه به خانه های ماست، اگر اهتمام به رفع مشکلات شما نداشته باشیم، مسلمان نیستیم که البته خوشبختانه ایران تاکنون از مردم و کودکان غزه حمایت کرده و این حمایت ها نیز ادامه خواهد داشت.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به روایتی از حضرت مهدی (عج) متذکر شد: ما معتقدیم که رژیم صهیونیستی از بین خواهد رفت و با استقامت به زودی طعم پیروزی را خواهیم چشید همان طور که از حضرت مهدی (عج) روایت است که خداوند جانشین شهید در منازل آنهاست، کسی که آنها را راضی کند، خدا را راضی کرده و کسی که آنها را ناراحت کند، خدا را ناراحت کرده است.

او در بخش پایانی سخنان خود با تأیید سخنان جامعه عکاسان درباره ضرورت پرداختن به عکس های این جنگ ها و اعزام آنها به غزه یادآور شد: کسی به ما مراجعه نکرد که پیشنهادهای او را عملی کنیم و اگر چه مسیر غزه بسته است اما اهتمام کرده ایم که افرادی را به غزه اعزام کنیم که به نوبت این اتفاق خواهد افتاد، شما عکاسان جهاد فرهنگی می کنید و پیام مظلومیت مردم را به جهانیان نشان می دهید بنابراین از ما خسته نشوید تا انشاالله فردی پیدا شود که راه را برایتان باز کند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در پایان سخنانش لوح یادبود هفته مهربانی با غزه را که به گردهمایی عکاسان اختصاص داشت، امضا کرد و جملاتی را به یادگار بر آن ثبت کرد.

 

 

>دسته بندی:سازمان, سازمان, گزارش, آخرین اخبار, اخبار مهم
تعداد بازدید 802 مرتبه امتیاز : rating
تگ ها:
 
 
 
  نظرات